Sme tím ľudí na spektre autizmu z celého Slovenska a spoločne tvoríme tento portál. Otvárame nový pohľad na autizmus ako neurodiverzitu: rôznosť myslenia, vnímania a prežívania sveta.

Neexistuje na nás univerzálny návod na použitie. Nedá sa nás opraviť, nie sme pokazení. Nedá sa nás vyliečiť, nie sme chorí. Sme v prvom rade ľudia otvorení vzájomnému spoznávaniu. Každý z nás má jedinečnú kombináciu čŕt, každý z nás má iné potreby.

Prinášame tvorivosť, radosť a hrdosť do sveta, ktorý je presýtený zdôrazňovaním poruchovosti. Spája nás snaha žiť dôstojne, nie v tieni strašenia a ľútosti. Je najvyšší čas, aby sa neurodivergentní ľudia postavili za svoje potreby a nenechali za seba hovoriť druhých.

Viera Hincová, psychologička a lektorka na spektre autizmu, A Centrum a OZ Hans, mama dospelej transrodovej Aspergerky

„Portál zverejňujeme 18. júna, na deň autistickej hrdosti. Autistickí ľudia sa dnes dostávajú k slovu a získavajú kontrolu nad svojím životom. Strašenie epidémiou autizmu, ani patologizovanie ľudskej jedinečnosti neposkytuje podporu neurodivergentným ľuďom a neslúži ich prijatiu zo strany väčšinovej spoločnosti.“ Viac v rozhovore tu.

Okrem magazínu, osvetovej a podpornej činnosti, funguje pod hlavičkou #beznávodu inkluzívna základná škola.

Viac informácií na stránke:
Škola bez návodu Veľké Zlievce

Rozhovor so spoluzakladateľkou školy Slávkou Makovníkovou tu.

Prečítajte si viac:

  • Zem menom láska
    Vedeli ste, že existuje deň, ktorý je venovaný ľuďom s Aspergerom? Medzinárodný deň Aspergerovho syndrómu bol včera, 18. februára. Aspergerov syndróm je súčasťou širokého spektra autizmu. Názov autizmus pochádza z gréckeho výrazu autos. Čo je veľmi trefné, lebo znamená sám,…
  • Do you speak Asperger?
    Toto by sme sa mohli začať pýtať ľudí často a bežne. Akože z bezpečnosti, pre istotu. Verte mi, ušetrilo by sa množstvo času,množstvo trápenia a nemiznúcich otáznikov v našich hlavách, čo sme povedali zle… Lebo viete, my to klbko pochybností…
  • Deti s Aspergerom a radostné vianočné sviatky
    Vianoce sú pre deti na spektre autizmu obdobím veľkých výziev. Predvianočné obdobie ako aj čas Vianoc sú až po okraj plné očakávaní, zvykov, tajomstiev, zmyslových podnetov, chutí, vôní, plné spomienok, ktoré sa vracajú a dávajú zabrať ako našim deťom, tak aj nám, ich rodičom. Započúvajte sa do nášho vianočného dielu podcastu Deti bez návodu a inšpirujte sa tipmi, ako sa sprítomniť a naladiť na potreby našich detí v tomto magickom období.
portál vzniká v dielni organizácie A Centrum
transparentný účet číslo: SK87 8330 0000 0027 0177 6775
telefón: +421 905 541 260
e-mail: acentrum@yahoo.com
sk_SKSlovenčina