Deti s Aspergerom a radostné vianočné sviatky

Vianoce sú pre deti na spektre autizmu obdobím veľkých výziev. Predvianočné obdobie ako aj čas Vianoc sú až po okraj plné očakávaní, zvykov, tajomstiev, zmyslových podnetov, chutí, vôní, plné spomienok, ktoré sa vracajú a dávajú zabrať ako našim deťom, tak aj nám, ich rodičom. Započúvajte sa do nášho vianočného dielu podcastu Deti bez návodu a inšpirujte sa tipmi, ako sa sprítomniť a naladiť na potreby našich detí v tomto magickom období.

Vianoce sú pre deti na spektre autizmu obdobím veľkých výziev. Predvianočné obdobie ako aj čas Vianoc sú až po okraj plné očakávaní, zvykov, tajomstiev, zmyslových podnetov, chutí, vôní, plné spomienok, ktoré sa vracajú a dávajú zabrať ako našim deťom, tak aj nám, ich rodičom. Započúvajte sa do nášho vianočného dielu podcastu Deti bez návodu a inšpirujte sa tipmi, ako sa sprítomniť a naladiť na potreby našich detí v tomto magickom období.

Emocionálna záťaž pred Vianocami

Počas vianočného obdobia zvykneme na seba i naše okolie vytvárať často aj nevedomý tlak, aby tieto sviatky boli špeciálne, slávnostné, čarovné.  A práve v dôsledku tejto túžby po dokonalosti sa stáva toto obdobie špeciálne náročné pre naše deti.  Výrazné zmeny v aktivitách v škole či doma môžu vyvolať stres a preťaženie. Vyžadujú čas na adaptáciu, a môže byť náročné to zladiť s požiadavkami okolia.

Ako z toho von? Minimalizujme. A to nielen v požiadavkách na seba a svet okolo, ale aj na Vianoce samotné.

Zmyslové podnety a sociálne interakcie

Zmyslové podnety a sociálne interakcie sú pre deti na spektre autizmu výzvou aj v bežnom živote. O to väčšou výzvou sa sú priehrštia výrazných vôní, nevšedných chutí a piesní. Sú všade prítomné počas prípravy na sviatky a samotných Vianoc. Dávkujme tieto podnety s ohľadom na mieru potrieb konkrétneho dieťaťa Umožnime mu oddych a uvoľnenie, ak je to potrebné.

Pri rodinných stretnutiach nenúťme deti do komunikácie, objímania a bozkávania. Povedať nie je spôsob, ako im umožníme nastavovať  si hranice. Netlačme ich do prispôsobenia sa. Podporme ich našimi reakciami a chápavosťou. Viac o prežívaní blízkosti nájdete v našom staršom článku.

Darčeky a prekvapenia

Rozbaľovanie darčekov máme väčšinou spojené so zvedavosťou a radosťou z neznámeho. Pre niektoré naše deti môžu byť očakávania ohľadne darčekov náročné. Môžu prežívať strach a neistotu. Aj priveľa pozitívneho stresu ich zaťažuje. Ako rodičia skúsme rešpektovať ich hranice. Nútiť ich do konvencií nemusí byť vždy tá najlepšia voľba . Týka sa to darčekov, jedla aj rituálov. Jedným z tipov, ako stresu z darčekov predchádzať je, ak dieťa vie vopred, čo môže pod stromčekom očakávať. Obdarúvanie predsa nemusí byť iba tajomné.

Tradície a zmätok vianočných trhov

Vianočné trhy sú príjemnou príležitosťou na stretávanie. Na spoznávanie tradícií vďaka kultúrnemu programu, ktorý ich sprevádza. V našich deťom však vianočné trhy často vyvolávajú zmätok. Nadmerný hluk, veľký počet ľudí a chaos môžu byť príliš intenzívne podnety. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi tradíciami a prostredím, ktoré je pre naše deti pohodlné. Ak sú vianočné trhy pre naše dieťa príliš zahlcujúce, radšej si ich atmosféru vychutnajme bez jeho prítomnosti.

Iné ponímanie Vianoc

Ako teda vytvoriť radostné sviatky pre naše deti? Pokúsme sa opustiť naše predstavy o tom, čo a ako má a musí byť počas Vianoc. Od jedla, cez zvyky, nepredvídateľné darčeky, až po spoločenské kontakty. Predstavy o tom, kto sa ako má správať, či ako má na tento sviatočný náklad reagovať, nebodaj, z čoho sa musí tešiť. Pripravme na to aj naše okolie, aby tomu rozumeli.

Vianoce majú byť v prvom rade o tom, aby sme sa cítili dobre. Všetci. Vytvárajme teda ako rodičia priestor, kde sa naše deti môžu tešiť zo sviatkov podľa ich vlastných potrieb a možností. Tak budú môcť zažívať to, čo je krásne a príjemné z ich pohľadu.

Prajeme veľa nových tradícií a zážitkov. Alebo radšej málo. Dávkovanie podľa potreby. 😉

sk_SKSlovenčina