Deti s Aspergerovým syndrómom a autizmom nám ukazujú ako robiť veci lepšie. Sú to bezkonkurenční inovátori. Podporiť ich v ich vlastnom spôsobe učenia sa, poznávania a komunikácie, to je výzva, ktorá vyžaduje otvorenosť, odvahu a chuť meniť sa spolu s nimi.

Jožko a jeho hlinené výtvory

V tichom prostredí svojej izby sa venuje svojej tvorbe školák Jožko s Aspergerovým syndrómom. Jeho svet nie je ako svet ostatných detí; je plný farieb, tvarov a predstáv, ktoré sa rodia v jeho mysli a ožívajú na obrazovke. Domáce vzdelávanie mu dáva slobodu, ktorú potrebuje na to, aby mohol rozvíjať svoje schopnosti podľa vlastného tempa a plne sa môže ponoriť do svojich projektov. Jeho vášňou je kreatívna tvorba, začal stavbou objektov z lega. Veľmi rýchlo začal skladať najťažšie modely a popri tom sa pustil do videí, v ktorých oživuje svoje hlinené modely. Viac z jeho tvorby aj s videom nájdete v tomto článku.

Vynálezca a terapeut Marcus

Predstavujeme vám skvelého Marcusa. Marcus je chlapec s autizmom, ktorý spoločne so svojou mamou tvorí a objavuje svet. Poslali nám svoje tvorivo vyrobené úkryty, Marcus ich nazval veselé úkryty. Možno vás inšpirujú, možno si ich skúsite tiež. Deťom prinesú zážitok a radosť z procesu tvorenia, a zároveň navodia pocit bezpečia a úľavy.

Marcusova mama o svojom synovi hovorí: „Marcus má veľkú fantáziu. Obľúbil si kreatívne tvorenie, v ktorom môže vyrobiť v podstate čokoľvek, čokoľvek bez hraníc, pravidiel a zákazov. Vždy keď poruší nejaké spoločenské pravidlá, znásobuje to u neho pocit zlyhania, neúspechu a ohrozuje to jeho vnútornú motiváciu, osobnostný rast, preto je pre neho bezpečie dôležité. Viac v článku tu.

Škola Veľké Zlievce je škola, ktorá naozaj robí to, čo hovorí

Základná škola Veľké Zlievce je škola #beznávodu podporuje domáce a individuálne vzdelávanie s možnosťou dochádzania do školy pre deti na prvom aj druhom stupni. Je otvorená rôznosti, pestrosti a jedinečnosti detí a ich potrieb.

Pre túto školu je prioritou inklúzia. Inklúziu si však netreba zamieňať s integráciou, pri ktorej sa dieťa prispôsobuje podmienkam v bežnej škole. Inklúzia je rešpektovanie rôznorodosti. Dieťa sa v inkluzívnej škole neprispôsobuje podmienkam ale v škole je vytvárané také prostredie, ktoré umožňuje vzdelávanie všetkým deťom bez rozdielu. Viac o škole sa dozviete na ich stránkach tu.

riaditeľka: Danka Holíková
socioterapeutka: Slávka Makovníková (+421 905 438 303 alebo slavkac@gmail.com)

Minecraft na Školy od Maroša Zvolenského

Minecraft na školy je neustále aktualizovaný kanál na YouTube, ktorý predstavuje hru Minecraft aj ako nástroj vzdelávania sa. Minecraft je nekonečný svet možností a naše deti ním vedia byť fascinované. Je to bezpečný a tvorivý svet, v ktorom má hráč plnú kontrolu. Zároveň prináša intelektové výzvy, stimulujme tvorivosť a vynaliezavosť. V neposlednom rade umožňuje vzájomnú komunikáciu a zdieľanie. Dáva priestor na spoluprácu, riešenie konfliktov aj spoločnú radosť. Ak máte chuť dozvedieť sa viac, pozrite si videá. Autor týchto videí je Maroš Zvolenský, tvorca serveru AutiCraft, ktorý je určený primárne pre deti s Aspergerovým syndrómom a autizmom. Viac informácií na Facebooku v skupine AutiCraft (je to súkromná skupina, treba požiadať o pridanie).

Peter Druska a jeho fascinujúca matematika

Peter Druska je veľmi aktívny na svojom Instagrame, kde každodenne pridáva tzv. matematické storky. Pravidelne pridáva videá aj na svoj kanál na YouTube – Mabák. Peter učí matematiku inak. V prvom rade rovnocenne a priateľsky, každého človeka berie ako schopného a múdreho. Stačí byť zvedavý a skúšať, hrať sa. Jeho matematika je všetko len nie nuda. Kladie si provokatívne a zaujímavé otázky a hľadá odpovede inak, nie podľa vopred daných pravidiel. Ako sám vraví, na jeho hodine matematiky sa nepočíta. Všetko čo robí vizualizuje, kreslí a ukazuje názorne. V matematike vidí krásu, ktorú v nej často vidia aj naše deti. Pre deti, ktoré baví myslieť môžu byť tieto videá super obohacujúce.

sk_SKSlovenčina